What will you see in Isle of Skye

 

Hello again !!!

Hope you are all well!! I was looking back on my photos from my previous trips and I felt like I have to share with you guys those amazing memories I have from the road trip around The Isle of Skye. For those of you who doesn’t know, Isle of Skye is the second largest of Scotland’s islands. It is well-known for its beautiful landscapes.
It is quickly becoming main tourist attraction for those coming to Scotland. However, my time there was incredibly peaceful. I felt like me and my partner are the only ones there for most of the time.
It was in October, 2015. In my opinion it’s the best month to go there mostly because of the weather 🙂 The sky seems to be cloudless most of the time at this time of the year.
Let me share some pictures with you. It was really hard to pick just few of them as they are all beautiful!!! All the pictures were taken by my boyfriend.
I will not cover all the information about Isle of Skye in this post so If you’re planning trip over there and if you have any questions, do not hesitate to ask me. I’ll do my best to answer them promptly.
Hope you will enjoy it and let me know how you like it!!
Thanks, have a lovely day !!

*************

Witam ponownie !!!

Mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze!! Ostatnio przeglądałam swoje zdjęcia z podroży do Isle of Skye w Szkocji. Mam po tej  podroży wspaniale wspomnienia, dlatego postanowiłam się z Wami nimi podzielić. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, Isle of Skye jest druga co do wielkości wyspą w Szkocji. Jest ona dobrze znana z pięknych krajobrazów.
Bardzo szybko ta lokalizacja staje się główną atrakcją turystyczną dla tych, którzy przyjeżdżają do Szkocji. Jednak mój czas był niezwykle spokojny i nie było tam zbyt dużego ruchu.
To było w październiku, 2015. Moim zdaniem jest to najlepszy miesiąc żeby się tam wybrać głównie ze względu na pogodę 🙂 Niebo wydaje się być bezchmurne przez większość czasu o tej porze roku.
Pozwólcie, że podzielę się z wami zdjęciami. Było naprawdę ciężko wybrać tylko niektóre z nich, ponieważ wszystkie są piękne !!! Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez mojego chłopaka.
Na pewno nie pokryje wszystkich informacji na temat Isle of Skye w tym poście, więc jeśli planujesz podróż tam i jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się zapytać mnie. Zrobię co w mojej mocy, aby odpowiedzieć na nie jak najszybciej.
Mam nadzieję, że Wam się spodobają !!
Dzięki, życzę miłego dnia!

 

1. On the way to The Old Man of Storr.

7
Photo by G. Engel

2. The Old Man of Storr.

Untitled2.png
Photo by G. Engel
10.jpg
Photo by G. Engel

3. Mealt Falls.

Untitledcop.png
Photo by S. Mozdzen

4. Kilt Rock.

12.jpg
Photo by G. Engel

5. Fairy pools

31.jpg
Photo by G. Engel

6. Claigan Coral beach.

27.jpg
Photo by G. Engel
25.jpg
Photo by G. Engel

7. Nearby Neist Point Lighthouse.

23.jpg
Photo by G. Engel

8. Neist Point Lighthouse.

20.jpg
Photo by G. Engel

Here I have pictures I was taking on the way so I don’t have specific locations.

 

16
Photo by G. Engel
17
Photo by G. Engel
18
Photo by G. Engel
19
Photo by G. Engel
24
Photo by G. Engel

I am still looking for best way of sharing with you guys my trips so my beginnings might not be the best but hopefully with time I will get used to blogging.

Wciąż szukam najlepszego sposobu dzielenia się z wami moimi podróżami więc moje początki mogą nie być najlepsze, ale mam nadzieję, że z czasem przyzwyczaję się do blogowania i znajdę swój własny styl.

14 thoughts on “What will you see in Isle of Skye

  1. Dziękuję!! Na co dzień mieszkam w Edynburgu i jestem pewna ze Ci się spodoba. Poza tym w sierpniu jest Fringe festival także będzie bardzo dużo do zobaczenia. Jeśli znajdziesz czas, naprawdę polecam wybrać się na północ Szkocji, piękne widoki 🙂

   Liked by 1 person

   1. Szukasz tylko w Edynburgu? Jest mnóstwo miejsc. Przeważnie tak zwane charity shops które wspierają różne akcje charytatywne. A jeśli przyjeżdżasz w sierpniu na festiwal to możesz znaleźć tez mnóstwo okazji jako pomoc przy organizowaniu rożnych występów. Czasem się ogłaszaja, czasem nie. Oprócz tego możesz pracować jako WWOOFer, ale to już poza Edynburgiem. Mam nadzieję, że jakoś pomogłam 🙂 Pozdrawiam

    Liked by 1 person

 1. We enjoyed this article on your visit to the Isle of Skye and the photos by your boyfriend of the Fairy pools and Claigan Coral beach were beautiful. We are sooooo looking forward to seeing your area of the world through your eyes and words. What ever way you show it show it with the passion you feel.

  Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s