St. Julians, Malta – the place where I live.

Hello!

It happened that I had an opportunity to move to Malta for some time. I found a flat in St. Julians as it was the most comfortable location for me. St. Julians is a very small town, just like other towns in Malta. It is well-known for the bars, restaurants, clubs and resorts. Apart from that, you can enjoy the architecture of Malta and those typical balconies, I mentioned in previous post. One unusual thing that St. Julians has is the Cat Village. If you love cats, that is the place for you. I enjoy to walk around the city, mostly because of the small roads and unusual house names which you will see below.
Let’s start the show. Below, you’ll see some pictures I took over few weeks in St. Julians.

Enjoy!

Tak się stało, że przeprowadziłam się ostatnio na Maltę. Znalazłam mieszkanie w St. Julians i o tym miejscu będzie dzisiaj mowa. St. Julians to bardzo małe miasteczko, tak jak i reszta miasteczek na Malcie. Jest ono bardzo znane z restauracji, barów czy klubów. Oprócz tego, możesz również podziwiać tu architekturę typową dla Malty jak na przykład tradycyjne balkony o których wspominałam w poprzednim poście. Jedno niespotykane miejsce w St. Julians to zdecydowanie “Kocia wieś”. Jeśli uwielbiasz te zwierzęta, jest to miejsce dla Ciebie. Oprócz tego, St. Julians jak i inne miasteczka jest idealne na spacer. Wąskie uliczki i niespotykane nazwy domów to coś co uwielbiam. 
Zacznijmy przedstawienie 🙂 Poniżej znajdują się zdjęcia, które robiłam przez ostatnie kilka dni w St. Julians. 

1
Photo by S. Mozdzen

Traditional made balconies that you can find anywhere in Malta. These one here I am passing quite often when I go to Sliema. I took a photo from the bridge on Il- Kullegg Street.

Tradycyjne balkony to coś co możecie znaleźć na każdym kroku. Te z powyższego zdjęcia mijam dość często gdy wybieram się do sąsiedniego miasta – Sliema. Zdjęcie zostało zrobione z mostu na ulicy Il-Kullegg. 

2
Photo by S. Mozdzen

I noticed that in Malta, many houses have unusual names. I decided to keep my eyes open whenever I am walking around and find the best ones. The house from the picture above was located between the houses named Essex and Wales and it was on Il-Kullegg Street. Check out my Instagram account to see more snaps from my walks.

Zauważyłam, że na Malcie, wiele domów ma niespotykane nazwy. Staram się wypatrywać tych nazw za każdym razem jak idę na spacer. Dom z powyższego zdjęcia znajduje się na ulicy Il-Kullegg i znajduje się on między domami o nazwie Essex i Wales (Walia). Odwiedź mój Instagram a jestem pewna, że znajdziesz tam od czasu do czasu zdjęcia domów czy drzwi z niespotykanymi nazwami. 

3
Photo by S. Mozdzen

Loved this house with green door with lime and lemon tree in front of.

Świetny dom z drzewem cytryny i limonki przed wejściem. 

 

4
 Photo by S. Mozdzen

This building is located in Balluta Bay and it’s mostly used for restaurants like Barracuda and Piccolo Padre that has amazing view on the sea. I haven’t been there yet but it is on my list. I might share my experience then on my Instagram.

Ten budynek znajduje się w Zatoce Balluta. Znajdują się w nim restauracje takie jak Barracuda i Piccolo Padre, które mają świetny widok na morze. Jeszcze tam nie byłam ale jest to na mojej liście. Prawdopodobnie podzielę się z Wami moją mini recenzją na moim Instagramie. 

 

5
Photo by S. Mozdzen

Most beautiful building nearby Balluta Bay is the one above on the left side. It’s called Balluta Buildings. I was trying to find out what is the history of it. It’s been build in 1928 and apparently has been used only for luxurious apartments and now also it’s used for restaurants and cafes. There are some plans to open luxurious hotel in there.

Przepiękny budynek przy Zatoce Balluta. Szukałam informacji na temat historii tego budynku ale nic specjalnego nie znalazłam. Został on wybudowany w 1928 i od tamtej pory jest on wykorzystywany jako budynek mieszkalny. Teraz jest tam również mnóstwo restauracji i kawiarni. Podobno w środku można znaleźć same luksusowe mieszkania. 
W planach jest otworzenie w tym budynki luksusowego hotelu ale na razie nic nie wiadomo na 100%.

6
Photo by S. Mozdzen

Here I would like to share with you my recommendation. It is my favorite restaurant in St. Julians. They serve Mediterranean cuisine. It is a fine-dining restaurant. Prices are not that high but also don’t expect to eat cheap there. Definitely you can expect great food quality! They have daily specials and they bring fresh fish on the silver plate to you and explain how the chef would prepare it. Service and food is just exceptional. Before the ordered food, they will bring you appetizer what is usually typical Maltese bean paste and crackers.

Teraz chciałabym wspomnieć o mojej ulubionej restauracji w St. Julians. Jest to Peperoncino. Serwują tam kuchnie śródziemnomorską. Jest to ekskluzywna restauracja ale ceny nie są aż tak wysokie. Oczywiście nie będzie to tania restauracja ale jeśli chcecie zjeść dobrze, zdecydowanie ją polecam. Serwują tam codziennie świeżą rybę, którą przyniosą Wam do stołu i wytłumaczą jak szef ją będzie przyrządzać.Oprócz tego, zaserwują Wam na przystawkę typową dla Malty pastę z fasolki i maltańskie krakersy.  

7
Photo by S. Mozdzen

This is the view I see everyday. It is Spinola Bay and it’s just wonderful. On my Instagram you can see more pictures. Last time I took picture of the fisherman that every morning is fixing his fishing nets. The restaurants around are supplied by the local fisherman.

Na zdjęciu powyżej znajduje się kolejna Zatoka, która wygląda przepięknie. Jest to Zatoka Spinola. Ostatnio, wczesnym rankiem zauważyłam tam rybaka, który rozplątywał swoją sieć rybacką. Bardzo często można go tam spotkać. 
Restauracje kupują świeże ryby od tych właśnie rybaków. 

8
Photo by S. Mozdzen

Spinola Bay. At the back, you can see the restaurant-Gululu. It is apparently the best Maltese restaurant of 2017. I am waiting to go there one day.

Zatoka Spinola. W tle, możecie zobaczyć restauracje Gululu. Podobno jest to najlepsza maltańska restauracja 2017 roku. Za niedługo się tam wybiorę 🙂

9
Photo by S. Mozdzen

Traditional Maltese fisherman boat – Luzzu (pronounced lutsu in Maltese). Typical boat has bright colors and a pair of eyes in front of the boat.

Tradycyjne Maltańskie łodzie rybackie – Luzzu (wymawiane lutsu). Typowe łodzie mają różne kolory i pare oczu na przodzie łodzi. Zobaczcie na zdjęciu poniżej. 

img_5203
Photo by S. Mozdzen

 

dsc_0444
Photo by G. Engel

One of the fisherman in his shelter.

Jeden z rybaków, odpoczywający w swoim baraku. 

18
Photo by S. Mozdzen

Malta is a very catholic country. Apparently, there are 365 churches in this small island what means you can pray everyday in a different church for a year. This one here is on my way home. The Knights of St. John’s had a big influence on the religion in the country.

Malta to bardzo katolickie państwo. Podobno, możesz znaleźć w Malcie 365 kościołów co znaczy, że możesz się modlić codziennie w innym kościele przez rok. Ten z powyższego zdjęcia jest niedaleko mojego mieszkania. 

17
Photo by S. Mozdzen

As I mentioned before, houses in Malta has unusual names. This one here I took nearby my house. I love Malta for that!!

Jak wcześniej wspomniałam, domy na Malcie mają niespotykane nazwy. Zdjęcie powyżej zrobiłam niedaleko mojego mieszkania. Nazwa domu to “La Tourette” co brzmi jak zespół Tourette’a. Uwielbiam za to Maltę!! 

16
Photo by S. Mozdzen

Just a picture of my afternoon walk by the sea. The beaches on the East side of the Island are rocky what makes it challenging to walk but I like it.

Zdjęcie zrobione podczas spaceru plażą do Buggiba. Plaże po wschodniej stronie są przeważnie skalne so sprawia, że ciężko się po nich spaceruje ale ja to lubię 🙂

15
Photo by S. Mozdzen

One of the spots I found for the cliff jumping in the summer. 20 minutes away from my apartment.

Jedno z miejsc, które użyję na skoki z klifu w lecie. To miejsce znajduje się 20 minut od mojego mieszkania co mnie bardzo cieszy. 

 

14
Photo by S. Mozdzen

The view from my window. In St. Julians is very hard to find an empty space and a nice view from the window. I am lucky enough to have at least a bit of the blue sea. Malta is developing very fast, specially St. Julians and Sliema as this is the main tourist area so you can see many new developments that in my opinion are ruining the image of this beautiful town.

Na zdjęciu powyżej, widok z mojego okna. W St. Julians jest bardzo ciężko znaleźć ładny widok z okna ponieważ budują tutaj bardzo dużo wysokich budynków, które według mnie niszczą wygląd tego miasta. 

13
Photo by S. Mozdzen

Cats are quite a common pet in Malta. There’s load of them on the streets and people take good care of them. This picture was taken nearby Spinola Bay, on the way to Cat Village. Yes, St. Julians has a Cat Village 🙂

Koty to bardzo typowe zwierzę na Malcie. Jest ich tutaj mnóstwo. Mieszkańcy Malte bardzo dobrze się nimi opiekują. To zdjęcie zostało zrobione przy Zatoce Spinola, w drodze do “Wioski Kotów”. Tak, możecie znaleźć coś takiego w St. Julians. 

12
Photo by S. Mozdzen

Not sure what is the story behind this statue but I am guessing that it was quite a common image in this area as there are many fisherman and cats. The fisherman holds a fish for the cat. I really like this one. It matches to Spinola Bay completely.

Nie jestem pewna, jaka jest historia tego pomnika ale zgaduję, że jest on tam, ponieważ w tej okolicy jest dużo rybaków i mnóstwo kotów. Pomnik przedstawia rybaka trzymającego w ręce rybę dla kota. Ten pomnik bardzo pasuje do Zatoki Spinola. 

11
Photo by S. Mozdzen

Spinola Bay is full of restaurants and fisherman boats. This picture I took to show you how close to the restaurants, fisherman work.

Zatoka Spinola jest pełna restauracji i łodzi rybackich. Na tym zdjęciu możecie zobaczyć jak blisko restauracji, pracują rybacy. 

19
Photo by S. Mozdzen

Here we have the Cat Village. There are many cat villages in Malta but I guess this one is official 🙂 You can see there many toys and shelters for cats and also a box for donations. What I noticed is that Maltese people take a good care of cats. It is a quite common image when you see dinner leftovers left outside houses or last time I saw a well-dressed businessman getting out of the shop with two tins of tuna for the cats waiting outside.

Na zdjęciu powyżej znajduję się “Kocia Wieś” Wydaje mi się, że jest mnóstwo takich wsi na Malcie ale ta chyba stała się oficjalna. Co zauważyłam, mieszkańcy Malty bardzo dobrze opiekują się kotami. Zaschnięte resztki obiadu przed drzwiami do domu to w miarę normalny widok. Ostatnio widziałam biznesmena, który wyszedł ze sklepu z puszkami tuńczyka i otworzył je dla pobliskich kotów. 

21
The Cat Village || Photo by S. Mozdzen
20
The Cat Village || Photo by S. Mozdzen
22
Photo by S. Mozdzen

If you’re looking for some nice treat after wandering around St. Julians, I can recommend Pascucci Cafe. It is a bit pricey but you can get there amazing cakes, coffees or milkshakes. It is also a cool place to sit with your friends and relax.

Thank you guys for visiting my page. I appreciate your support. Soon you will see on my blog Meringue recipe and also Carnival in Malta!! Stay tuned
In the meantime, visit my Instagram account. There, I am posting daily pictures from my daily life. Thanks and enjoy!!!

Jeśli jesteście w Malcie i szukacie jakiegoś dobrego miejsca na coś słodkiego – polecam kawiarnię Pascucci. Następne, niezbyt tanie miejsce ale mają tam świetną kawę, ciasta i milkshakes.  

Dziękuję Wam za odwiedzanie mojej strony i za Wasze wsparcie. Wkrótce, na moim blogu zobaczycie przepis na niezwykłą bezę jak i karnawał na Malcie!!! Bądźcie cieprpliwi!
W międzyczasie, możecie odwiedzić mojego Instagrama, gdzie dodaję zdjęcia przedstawiające moje codziennie życie, przeważnie krajobrazy itp. Dzięki i do zobaczenia wkrótce!!!

16 thoughts on “St. Julians, Malta – the place where I live.

    1. Yes, it is beautiful! Sorry to hear that your plans got cancelled ! Hopefully, you will have a chance to visit this Island one day ! I’m sure you’ll enjoy 👌🏻

      Like

  1. The whole blog looks amazing! ❤ Photos express real positive emotions and are very entertaining. Descriptions for each image encompasses clear information and are very interesting to read.

    Good luck in such a magical place and I hope I'll see more and more marvelous posts! Thank you for this cosy blog Sandra ! ❤ 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s